کمیته تخصصی عکس های تاریخی » فهرست مطالب ایستاده-عمودی بالا

سال ۱۳۰۴، در کوچه سیف الملک در حوالی دروازه شمیران بدنیا آمده است در هفت سالگی به مکتب خانه رفته و پس از آن در دبستان ادب تا کلاس ششم ابتدائی به تحصیل ادامه داد چون علاقه ای به درس خواندن نداشت و از طرفی وضع مالی خانواده اش خوب نبود تحصیل را رها کرد تا به پدرش کمک کند.

در سالهای ۱۳۲۱ تا ۱۳۲۲ در کارخانه ریسندگی صنیع الدوله به کار مشغول می شود. در سالهای ۱۳۲۵ تا ۱۳۲۷ به خدمت نظام وظیفه می رود و در سال ۱۳۲۸ در کارخانه مهمات سازی ارتش شروع به کار میکند. جریانهای سیاسی سالهای ۱۳۳۰ به بعد او را به سوی مسائل روز می کشاند. او از کودکی به عکاسی علاقه ای وافر داشت و در دوره آزادی مطبوعات با یک دوربین عکاسی که با کمک یکی از دوستانش به مبلغ ۳۰۰ تومان خرید برای روزنامه ها عکاسی می کرد. وقوع کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ روند فعالیت مطبوعات را دگرگون می کند او در همین ایام از هر دو کار در کارخانه مهمات سازی  و کار در روزنامه ها محروم می گردد. چون سابقه و تجربه بیشتری در عکاسی داشت با راهنمایی “اسماعیل زرافشان” و شادروان “پرتو” مدیر عکاسی اوفا، مدتی در لابراتوار رنگی آگفا کار می کند، در این ایام چیزهای تازه در زمینه هنر عکاسی و ظرایف چاپ در لابراتوار یاد می گیرد.

بعد از این ایام به استخدام شرکت نفت ایران و ایتالیا در می آید این همکاری تا سال ۱۳۲۸ که دفتر شرکت از تهران به آبادان منتقل می شود ادامه می یابد از آن پس با مجله امید ایران، سپید و سیاه، روشنفکر، اطلاعات هفتگی، فردوسی و مجله تلاش همکاری می نماید. غلامحسین ملک عراقی غیر از مطبوعات تمام سالهای ۱۳۴۳ تا ۱۳۶۲ عکاس مخصوص هواپیمایی ملی ایران بود و می توان گفت همه یا بیشتر عکسهایی که در این سالها در مجله هما نشریه سازمان هواپیمایی ملی ایران چاپ شده عکسهایی هستند که بوسیله ملک عراقی تهیه شده اند.

مدت ۵ سال با روابط عمومی شهرداری تهران از مراسم ها و پارکها و خیابانهای تهران عکس برداری کرده که در این باره چندین جلد کتاب چاپ گردیده است.

ملک عراقی از سال ۱۳۵۹ تاکنون نیز بطور چشمگیر و مستمر در تهیه گزارشات علمی، فرهنگی، خبری و ورزشی با گروه گزارش مجله دانستنیها همکاری نزدیک دارد.

ملک عراقی تاکنون بیش از ۳۰۰۰۰ قطعه عکس و اسلاید از مناظر طبیعی و بناها، مردم و رجال سرزمین ایران تهیه کرده است و اینک از یک آرشیو غنی و ارزنده نگهداری می کند. عضو انجمن صنفی عکاسان مطبوعات و عضو افتخاری عکاسان ایران می باشد.

* با تشکر از جناب آقای غلامحسین ملک عراقی که این مطالب را در اختیار کمیته عکسهای تاریخی انجمن مجموعه داران ایران قرار دادند و سپاس از جناب “خانعلی” که زحمت تهیه این مطالب را کشیده اند.

به مناسبت گرامیداشت هفته عکس تاریخی، نمایشگاهی از مجموعه شخصی عکسهای تاریخی ناصرالدین حسن زاده و کامران نجف زاده اعضاء کمیته عکسهای تاریخی انجمن مجموعه داران ایران در ساختمان آرشیو ملی ایران سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۲۷ آذرماه ۱۳۹۲ برگزار گردید.

همچنین نشست تخصصی “بررسی مسائل و مشکلات ساماندهی آرشیو عکس های تاریخی” از ساعت ۱۰ تا ۱۲ صبح ۲۷ آذرماه با همکاری پژوهشکده اسناد و سخنرانی رضا فراستی و کامران نجف زاده برگزار شد. لازم به توضیح است نمایشگاه و نشست تخصصی با همکاری سازمان ها و مراکز فوق برگزار گردید: پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران معاونت هنری، مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، سازمان کتابخانه ها موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، موزه عکسخانه شهر، انجمن مجموعه داران ایران، کارگروه پژوهش عکسهای تاریخی ایران و انتشارات ابریشمی

به مناسبت گرامیداشت هفته عکس تاریخی کارت پستالی توسط کمیته عکسهای تاریخی انجمن مجموعه داران ایران و همکاری انتشارات ابریشمی چاپ گردید و در برگزاری مراسم های این هفته بصورت رایگان در اختیار علاقمندان قرار گرفت.

به مناسبت گرامیداشت هفته عکس تاریخی کارت پستالی توسط کمیته عکسهای تاریخی انجمن مجموعه داران ایران و همکاری انتشارات ابریشمی چاپ گردید و در برگزاری مراسم های این هفته بصورت رایگان در اختیار علاقمندان قرار گرفت.

به مناسبت گرامیداشت هفته عکس تاریخی، نمایشگاهی از مجموعه عکسهای تاریخی و گزارش عملکرد اعضاء کمیته عکسهای تاریخی انجمن مجموعه داران ایران و نمایشگاه کتاب های تخصصی عکس های تاریخی که توسط انتشارات ابریشمی و اعضاء کمیته عکسهای تاریخی چاپ شده اند در ساختمان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در تاریخ ۲۶ آذرماه ۱۳۹۲ با همکاری سازمان ها و مراکز فوق برگزار گردید: سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران معاونت هنری، سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور، وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران اداره اسناد و تاریخ دیپلماسی، مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، سازمان کتابخانه ها موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، موزه عکسخانه شهر، انجمن مجموعه داران ایران، کارگروه پژوهش عکسهای تاریخی ایران و انتشارات ابریشمی

به مناسبت روزعکس تاریخی و هشتادمین سالگرد درگذشت آنتوان سوریوگین نمایشگاهی از آثار عکاسی وی با همکاری کمیته عکسهای تاریخی و انجمن مجموعه داران ایران توسط آقای مهرداد اسکویی عکاس و فیلمساز وعضو کمیته عکسهای تاریخی انجمن مجموعه داران ایران در موزه عکسخانه شهر از تاریخ ۲۵ آذرماه تا ۱۴ دی ماه ۱۳۹۲ برگزار گردید.

چهارمین جلسه کمیته تخصصی عکسهای تاریخی انجمن مجموعه داران ایران در روز شنبه ۱۶ آذرماه ۱۳۹۲ برگزار گردید.

در این جلسه که از ساعت ۱۸:۰۰ تا ۱۹٫۳۰ ادامه داشت اعضاء کمیته آقایان: منوچهر لطفی، ناصرالدین حسن زاده، فرشاد ابریشمی و کامران نجف زاده حضور داشتند و مطالبی در رابطه با همکاری در برگزاری مراسم های هفته عکس تاریخی در سازمان میراث فرهنگی کشور و سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران عنوان گردید. و قرار بر این شد:

نمایشگاه عکسهای تاریخی اصل از مجموعه خصوصی اعضاء کمیته عکسهای تاریخی در هر دو سازمان برگزار گردد همچنین در سازمان میراث فرهنگی یک نفر از اعضاء انجمن مجموعه داران ایران سخنرانی داشته باشد.

در نشست تخصصی با عنوان “بررسی مسائل و مشکلات ساماندهی آرشیو عکسهای تاریخی” که در ساختمان گنجینه اسناد و کتابخانه ملی برگزار می گردد کامران نجف زاده سخنرانی داشته باشد.

پوستر و کارت پستال مخصوص کمیته عکسهای تاریخی انجمن مجموعه داران ایران جهت بزرگداشت هفته عکس تاریخی با همکاری انتشارات ابریشمی چاپ شود

ریچارد و گریسی سالمندانی هستند که تمام زندگیشان را در حال جمع کردن مجموعه اشیاء مختلف بوده اند از جمله: کلکسیون نمک پاش و فلفل پاش که حدود ۲۰۰۰ عدد می باشد. این مجموعه به فرزندان آنها به ارث میرسد و …!

برای داونلود فیلم ادامه را کلیک فرمایید.

       فعالسازی سایت کمیته تخصصی عکس های تاریخی شامل: تعاریف، تاریخچه، اطلاعیه ها، مقالات، خبر رسانی فعالیت های  کمیته تخصصی عکس های تاریخی.

-          برگزاری کلاسهای آموزشی

-          برگزاری نمایشگاههای عکس های تاریخی در موضوعات مختلف

-          ارتباط با دوستداران عکس های تاریخی

-          همکاری با سازمانهای پژوهشی و آموزشی در ایران و خارج

-          برگزاری سمینار و همایش های تخصصی عکس های تاریخی

-          همکاری با مجموعه داران عکس های تاریخی

-          چاپ و نشر مجموعه مجموعه داران عکس

-          معرفی و تقدیر از مجموعه داران عکس

-          تدوین و آماده نمودن دستورالعمل ها و آئین نامه ها و قوانین پیشنهادی مربوط به عکسهای تاریخی

-          تدوین و تهیه مقالات آموزشی و پژوهشی

-          و …

سومین جلسه کمیته تخصصی عکسهای تاریخی

سومین جلسه کمیته تخصصی عکسهای تاریخی انجمن مجموعه داران ایران در روز سه شنبه ۲۹ مردادماه ۱۳۹۲ برگزار گردید.

در این جلسه که از ساعت ۱۹:۳۰ تا ۲۱:۳۰ ادامه داشت اعضاء کمیته آقایان: منوچهر لطفی، مهرداد اسکویی، بابک روح الامینی و کامران نجف زاده حضور داشتند و مطالبی در رابطه با برگزاری نمایشگاه در پائیز ۱۳۹۲، تعیین عنوان “نمایشگاه عکس کودکان در دوران قاجار” عنوان گردید. در ضمن پیشنهاد گردید با همکاری انجمن مجموعه داران و کمیته های تخصصی انجمن نمایشگاهی گسترده تحت عنوان “مکتب خانه ها از دوران قاجار تا تاسیس اداره آموزش و پرورش” شامل بر: اسناد، عکس، کتابهای درسی، لوازم آموزش و … در سال آینده برگزار گردد.