کمیته تخصصی عکس های تاریخی » Blog Archive » غلامحسین ملک عراقی

سال ۱۳۰۴، در کوچه سیف الملک در حوالی دروازه شمیران بدنیا آمده است در هفت سالگی به مکتب خانه رفته و پس از آن در دبستان ادب تا کلاس ششم ابتدائی به تحصیل ادامه داد چون علاقه ای به درس خواندن نداشت و از طرفی وضع مالی خانواده اش خوب نبود تحصیل را رها کرد تا به پدرش کمک کند.

در سالهای ۱۳۲۱ تا ۱۳۲۲ در کارخانه ریسندگی صنیع الدوله به کار مشغول می شود. در سالهای ۱۳۲۵ تا ۱۳۲۷ به خدمت نظام وظیفه می رود و در سال ۱۳۲۸ در کارخانه مهمات سازی ارتش شروع به کار میکند. جریانهای سیاسی سالهای ۱۳۳۰ به بعد او را به سوی مسائل روز می کشاند. او از کودکی به عکاسی علاقه ای وافر داشت و در دوره آزادی مطبوعات با یک دوربین عکاسی که با کمک یکی از دوستانش به مبلغ ۳۰۰ تومان خرید برای روزنامه ها عکاسی می کرد. وقوع کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ روند فعالیت مطبوعات را دگرگون می کند او در همین ایام از هر دو کار در کارخانه مهمات سازی  و کار در روزنامه ها محروم می گردد. چون سابقه و تجربه بیشتری در عکاسی داشت با راهنمایی “اسماعیل زرافشان” و شادروان “پرتو” مدیر عکاسی اوفا، مدتی در لابراتوار رنگی آگفا کار می کند، در این ایام چیزهای تازه در زمینه هنر عکاسی و ظرایف چاپ در لابراتوار یاد می گیرد.

بعد از این ایام به استخدام شرکت نفت ایران و ایتالیا در می آید این همکاری تا سال ۱۳۲۸ که دفتر شرکت از تهران به آبادان منتقل می شود ادامه می یابد از آن پس با مجله امید ایران، سپید و سیاه، روشنفکر، اطلاعات هفتگی، فردوسی و مجله تلاش همکاری می نماید. غلامحسین ملک عراقی غیر از مطبوعات تمام سالهای ۱۳۴۳ تا ۱۳۶۲ عکاس مخصوص هواپیمایی ملی ایران بود و می توان گفت همه یا بیشتر عکسهایی که در این سالها در مجله هما نشریه سازمان هواپیمایی ملی ایران چاپ شده عکسهایی هستند که بوسیله ملک عراقی تهیه شده اند.

مدت ۵ سال با روابط عمومی شهرداری تهران از مراسم ها و پارکها و خیابانهای تهران عکس برداری کرده که در این باره چندین جلد کتاب چاپ گردیده است.

ملک عراقی از سال ۱۳۵۹ تاکنون نیز بطور چشمگیر و مستمر در تهیه گزارشات علمی، فرهنگی، خبری و ورزشی با گروه گزارش مجله دانستنیها همکاری نزدیک دارد.

ملک عراقی تاکنون بیش از ۳۰۰۰۰ قطعه عکس و اسلاید از مناظر طبیعی و بناها، مردم و رجال سرزمین ایران تهیه کرده است و اینک از یک آرشیو غنی و ارزنده نگهداری می کند. عضو انجمن صنفی عکاسان مطبوعات و عضو افتخاری عکاسان ایران می باشد.

* با تشکر از جناب آقای غلامحسین ملک عراقی که این مطالب را در اختیار کمیته عکسهای تاریخی انجمن مجموعه داران ایران قرار دادند و سپاس از جناب “خانعلی” که زحمت تهیه این مطالب را کشیده اند.